|
| Tuorein tiedote |
Tieasiat keskusteluttivat maakuntahallitusta21.09.2009
Sekä viitostietä Mikkelin etelä- ja pohjoispuolella että Savonlinnan keskustan liikennettä on parannettava kokonaisuutena. Korjaushankkeita ei saa pilkkoa pieniin osiin. Tämä oli maakuntahallituksen selvä linjaus maanantain kokouksessa, jossa liikenneasiat keskusteluttivat pitkään.
Koirakivi – Hurus -välin korjauksista säästyvät 6 miljoonaa euroa on käytettävä Huruksen ja Hietasen välisen tieosuuden parantamiseen, hallitus korosti. Rahoja ei saa siirtää muihin tiekorjauksiin, vaan ne on käytettävä eduskunnan päätöksen mukaisesti viitostiehen Lusin ja Mikkelin välillä.
Myös Mikkelin keskustan kohdalla viitostie on saatava pikaisesti kuntoon. Erityisen nopeasti kuntoon on kuitenkin saatava tiesuunnitelmat. Esiin nousivat Mikkelin eteläpuolelta Hietasen, Otavan ja Pitkäjärven välinen suunnitelma ja pohjoispuolella Tuppuralan ja Nuutilanmäen välinen suunnitelma. Mikkelin kohdalla suunnitelmat ovat jo valmiit. Kun suunnitelmat ovat valmiit, hankkeita päästään toteuttamaan seuraavalla hallituskaudella.
Pohjois-Savo rahoittaa EU-rahalla tiesuunnitelmaa viitostiellä Leppävirran ja Humaljoen välillä. Etelä-Savo ei lisännyt tiesuunnittelurahaa ainakaan vielä maanantaina toteuttamissuunnitelman liitteeseen, mutta varautui maakuntajohtaja Viialaisen mukaan henkisesti tähänkin mahdollisuuteen.
Savonlinnassa keskustassa korjaustoimia ei missään nimessä saa pilkkoa osiin, hallitus painotti.
Hallituksen näkemyksistä kertoivat maakuntahallituksen puheenjohtaja Markku Kakriainen (kesk.), varapuheenjohtaja Teemu Hirvonen (sd) ja maakuntajohtaja Matti Viialainen maakuntahallituksen tiedotustilaisuudessa Mikkelissä.
Savonrata tärkeä myös pohjoiseen päin
Savonradan hyvä kunto kokonaisuudessaan on Etelä-Savolle myös hyvin tärkeä.
Etelä-Savo ei missään nimessä vastusta Savonradan kunnostustöitä Pieksämäen pohjoispuolella, Viialainen korosti.
Nopeuden on oltava kunnossa koko välillä Kouvolasta Kajaaniin. Etelä-Savo on korjannut omalla rahallaan Savonrataa jo vuosia. Toiveemme on, että myös liikennevirasto ja valtio sijoittaisivat Savonrataan.
Liikenne- ja muut edunvalvonta-asiat nousivat esille, kun hallitus sai hyväksyttäväkseen maakuntaohjelman toteuttamissuunnitelman ja antoi lausunnot Etelä-Savon ja Pohjois-Savon uusien elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskusten (Ely) strategisista tulossopimuksista.
Vauhtia uusiutuvaan Etelä-Savoon
Maakuntahallitus hyväksyi kokouksessaan maakuntaohjelman toteuttamissuunnitelman vuosille 2010 – 2011 eräin pienin täsmennyksin. Suunnitelma, joka on maakunnan esitys valtion tulo- ja menoarvioon, esittää, mihin tavoitteisiin Etelä-Savoon tuleva aluekehittämisrahoitus on suunnattava.
Suunnitelman loppusumma ei ole vielä selvillä. Tälle vuodelle suunnitelman loppusumma oli noin 150 miljoonaa euroa.
Toteuttamissuunnitelma 2010 – 2011 suuntaa aluekehitysrahoja uuden maakuntastrategian mukaisesti tavoitteisiin, jotka:
• uudistavat kuntien palvelurakenteita ja tervehdyttävät kuntataloutta,
• edistävät yritysten kilpailukykyä ja ekotehokkuutta,
• vahvistavat osaamista ja innovatiivisuutta sekä
• parantavat liikenneyhteyksiä.
Maakuntavaltuusto hyväksyi Uusiutuva Etelä-Savo -strategian keväällä 2009.
Uuden aluekehityslain mukaan maakuntastrategian ja -ohjelman tulee vaikuttaa aiempaa voimakkaammin valtion aluekehitysrahan käyttöön.
Toteuttamissuunnitelmat tehdään kaikissa maakunnissa vuosittain. Tänä vuonna maakuntien toteuttamissuunnitelmien ja uusien elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskusten (Ely) strategisten tulossopimusten teko kytkeytyvät tiiviisti yhteen. Maakuntaliitot myös osallistuvat Elyjen tulossopimusneuvotteluihin. jotka käydään ministeriöiden kanssa marraskuussa.
Lisätietoja hallituksen kokousasioista antavat maakuntahallituksen puheenjohtaja Markku Kakriainen, puh. 0400 – 651 204, sekä varapuheenjohtajat Teemu Hirvonen, puh. 050 – 372 4507, ja Pekka Selenius, puh. 0500 – 150 994, sekä maakuntajohtaja Matti Viialainen, puh. 044 – 770 0515.
|
| Maakuntaliiton tiedotteet |
|
Tiedotteet 2010
Tiedotteet 2009
|
|
| Muita tiedotteita |
| 29.07.2010 |
| Elinvoimainen maaseutu Etelä-Savon vahvuus |
| >Lue lisää |
| 21.07.2010 |
| Komission luovuttava lisätoimista Suomea vastaan |
| >Lue lisää |
| 14.07.2010 |
| Farmari Suomen Maatalousnäyttely 2010: Etelä-Savon yhteisosastolta löytyy sujuva arki ja hyvä elämä |
| >Lue lisää |
| 09.07.2010 |
| Päämajan kesäsymposium löysi Suomelle monenlaisia selviytymiskeinoja: Suomi selviää, mutta työtä piisaa |
| >Lue lisää |
| 28.06.2010 |
| Nuoret muuttavat maakunnasta koulutuksen, urakehityksen ja seikkailunhalun vuoksi |
| >Lue lisää |
| 23.06.2010 |
| Laajakaistarakentamisen tuki haettavissa haja-asutusalueille |
| >Lue lisää |
| 15.06.2010 |
| Kesäteatterikilpailussa mukana 23 harrastajateatteria |
| >Lue lisää |
| 14.06.2010 |
| Maakuntahallitus myönsi maakunnan kehittämisrahaa, nimesi vuoden kylän 2010 ja antoi lausuntoja |
| >Lue lisää |
| 09.06.2010 |
| Kesäteatterikilpailun tuomaristo ja kisailijat julkistetaan |
| >Lue lisää |
|
|