Etelä-Savon maakunta
Maakuntaliitto

Tuorein tiedote

Saimaan maakunnat: Kalastuslain muutos tarpeeton

08.12.2009

Saimaannorpan suojelun tehostuminen laajentamalla kevätaikaisia verkkokalastusrajoi-tuksia on toteutumassa paikallisesti ilman pakottavaa lainsäädäntöä, toteavat Saimaan norppa-alueen maakuntaliitot. Näin ollen kalastuslakiin kaavailtu muutos, jossa päätösvalta Saimaan alueen kalastuksesta siirrettäisiin pois alueen osakaskunnilta ja kalastus-alueilta valtioneuvostolle, on liittojen mielestä tarpeeton.

Kuva: Etelä-Savon maakuntaliitto

Kolme Saimaan
norppa-alueen alueen maakuntaa – Etelä-Karjala, Etelä-Savo ja Pohjois-Karjala – ovat antaneet yhteisen lausunnon maa- ja metsätalousministeriölle valmisteilla olevasta kalastuslain muutosesityksestä.

Rauhoitusalueet ovat kaksinkertaistuneet viime keväästä. Tuolloinkin poikasista jo 80 prosenttia syntyi alueilla, joissa verkkokalastus oli kielletty, lausunnossa todetaan. Ensi kevään poikasista käytännössä kaikki syntyvät lausunnon mukaan alueilla, joissa keväisin ei kalasteta verkoilla.

Joulukuun alussa
rauhoitusalueiden suuruudeksi on jo käytännössä varmistunut yhteensä 1350 neliökilometriä, ja lisää sopimuksia on tulossa. Eduskunta onkin korottamassa vuoden 2010 talousarvioon varattua 230 000 euron määrärahaa, koska sopiminen on edennyt odotettua rivakammin.

Ministeri Sirkka-Liisa Anttilan
asettama tavoite rauhoitusalueen pinta-alaksi (noin 1500 km2) toteutuu, ja ylitetäänkin, seuraavaan pesimäkauteen mennessä. Uudet sopimukset tehdään myös toistaiseksi voimassaoleviksi, mikä vahvistaa suojeluun sitoutumista ja keventää hallinnollista taakkaa, Etelä-Karjalan, Etelä-Savon ja Pohjois-Karjalan maakuntaliitot toteavat.

Liittojen mielestä suojelutavoitteen toteutuminen paikallisesti sopimalla on järkevää myös valvonnan näkökulmasta. Osakaskunnilla on satoja kalastuksen valvojia. Osakaskunnille maksettavat, pääosin arvokalojen istutuksiin käytettävät korvaukset (170 euroa/km2), on syytä nähdä myös palkkioksi siitä, että ne valvovat kuuteille tärkeiden rajoitusten noudattamista. Viranomaisvoimavarat eivät millään järjellisellä kustannustasolla riittäisi vastaavaan.

Liitot muistuttavat,
että verkkokalastusrajoitukset koskettavat satoja tuhansia alueen vakituisia ja vapaa-ajan asukkaita. Verkkokalastuksen kieltäminen Saimaalla kokonaan ei ole perusteltua, eikä tarpeen, sillä suojelu toteutuu toistaiseksi voimassa olevilla sopimuksilla ja riittävän laajoilla alueilla kattaen kaikki norpan lisääntymisalueet.

Maakunnat perustelevat
näkemystään myös läheisyys- ja osallisuusperiaatteella. Päätösvalta alueen kalastusta koskevissa asioissa on oltava alueella, ja siksi kalastusalueet ovat oikea taho päättämään osakaskuntien vesialueiden käyttörajoituksista, ne toteavat.

Paikallisten verkkokalastusta rajoittavien sopimusten solmimista edistää Etelä-Savon maakuntaliiton rahoittama hanke, jota toteuttaa ProAgria Etelä-Savo.

Lisätietoja antaa
maakuntajohtaja Matti Viialainen Etelä-Savon maakuntaliitosta, puh. 044 770 0515, matti.viialainen@esavo.fi.
Maakuntaliiton tiedotteet

Tiedotteet 2010


Tiedotteet 2009

 

Tiedotteet 2008

Tiedotteet 2007

 

 

Muita tiedotteita
29.07.2010
Elinvoimainen maaseutu Etelä-Savon vahvuus
21.07.2010
Komission luovuttava lisätoimista Suomea vastaan
14.07.2010
Farmari Suomen Maatalousnäyttely 2010: Etelä-Savon yhteisosastolta löytyy sujuva arki ja hyvä elämä
09.07.2010
Päämajan kesäsymposium löysi Suomelle monenlaisia selviytymiskeinoja: Suomi selviää, mutta työtä piisaa
28.06.2010
Nuoret muuttavat maakunnasta koulutuksen, urakehityksen ja seikkailunhalun vuoksi
23.06.2010
Laajakaistarakentamisen tuki haettavissa haja-asutusalueille
16.06.2010
Kesäkuun JOUSI
15.06.2010
Kesäteatterikilpailussa mukana 23 harrastajateatteria
14.06.2010
Maakuntahallitus myönsi maakunnan kehittämisrahaa, nimesi vuoden kylän 2010 ja antoi lausuntoja
09.06.2010
Kesäteatterikilpailun tuomaristo ja kisailijat julkistetaan
Qred Solutions - Vipuvoimaa EU:lta - Euroopan Unioni
Qred Solutions