Etelä-Savon maakunta
Maakuntaliitto

Tuorein tiedote

Viitostien parannustyöt pääsevät etenemään

15.02.2010

Liikennevirasto on hyväksynyt tien parannussuunnitelman Viitostielle Huruksen ja Hietasen välille. Maakuntaliitto on useaan otteeseen kiirehtinyt tiesuunnitelman tekoa. Tiesuunnitelma tarvitaan, ennen kuin varsinaisiin tietöihin voidaan ryhtyä.

­- Liikenneviraston päätös mahdollistaa sen, että nykyisistä Viitostien korjaustöistä säästyvät noin viisi miljoonaa voidaan käyttää Huruksen ja Hietasen välisiin tietöihin, iloitsee maakuntajohtaja Matti Viialainen.

­- Nyt on tärkeää tehdä varsinaiset rahoituspäätökset mahdollisimman nopeasti, jotta tietyöt voivat jatkua viivytyksettä, Viialainen korostaa.

Maakuntaliitto neuvottelee
töiden etenemisestä ensi viikolla johtaja Petri Keräsen kanssa. Keränen vastaa liikenneasioista Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksessa, jolle Etelä-Savon liikenneasiat siirtyivät tämän vuoden alusta.

Parhaillaan Viitostietä parannetaan Mikkelin eteläpuolella Koirakiven ja Huruksen välillä. Työt valmistuvat vuonna 2011. Huruksen ja Hietasen välinen osuus on suoraa jatkoa nykyisille tietöille. Tieosuudet muuttuvat ns. keskikaistateiksi, jolloin muun muassa talvinopeusrajoitukset nousevat 80:stä kilometristä tunnissa 100:aan kilometriin tunnissa.

Hurus – Hietanen -tieosuus sijaitsee Mikkelin ja Hirvensalmen välillä. Korjaustöiden kustannusarvio on noin 5 miljoonaa euroa ja tievälin pituus noin 7 kilometriä.

Lisätietoja antavat maakuntajohtaja Matti Viialainen, puh. 044 – 770 0515, ja maakunta-insinööri Heikki Rintamäki, puh. 040 – 724 9619.
Maakuntaliiton tiedotteet

Tiedotteet 2012


Tiedotteet 2011


Tiedotteet 2010

 

Media
Tuoreimmat uutiset kertoo maakunnan media.
Muita tiedotteita
27.01.2012
Yhteistyöryhmä kokoontuu 2. helmikuuta Mikkelissä
26.01.2012
Maakunnan muuttotappio hidastuu. Mikkelin väkiluku kasvoi vuonna 2011.
24.01.2012
Etelä-Savon toive: Presidentiltä tukea Venäjä-yhteyksiin
23.01.2012
Maakuntahallitus: Vaalit ratkaistiin pääkaupunkiseudulla ja sosiaalisessa mediassa
20.01.2012
Uuteen markkinointihankkeeseen viitisenkymmentä hakijaa
17.01.2012
Maakuntahallitus kokoontuu 23. tammikuuta Mikkelissä
16.01.2012
Kuntauudistuksen aluetilaisuus Etelä-Savossa 14. maaliskuuta
16.01.2012
Millainen on tulevaisuuden Etelä-Savo?
13.01.2012
Seminaari ilmastonmuutoksesta ja energiantuotannosta
09.01.2012
Mervi Simoska liiton hallinto- ja kehittämisjohtajaksi
Qred Solutions - Vipuvoimaa EU:lta - Euroopan Unioni
Qred Solutions