Etelä-Savon maakunta
Maakuntaliitto

Tuorein tiedote

Maakuntaohjelman luonnos palasi lausuntokierrokselta

22.03.2010

Etelä-Savon maakuntaliitto sai 55 lausuntoa uuden, vuosille 2011 – 2014 tehtävän maakuntaohjelman ensimmäisestä luonnoksesta. Lausunnot sisältävät noin 200 kommenttia tai muutosesitystä ohjelmaluonnokseen. Kaiken kaikkiaan muutosehdotukset olivat pieniä lisäyksiä ja täsmennyksiä.

Ohjelmaluonnoksen yhteys Uusiutuva Etelä-Savo -strategiaan tunnistettiin lausunnoissa varsin hyvin. Useat lausunnonantajat toivoivat silti kuitenkin muutoksia asioiden painotuksiin ja keskinäisiin suhteisiin. Eniten palautetta annettiin ohjelmakohtaan, joka käsittelee liikenneyhteyksiä ja maakunnan vetovoimaisuutta.

Lausuntoja maakuntaliitto
pyysi 80 yhteystyötaholta, muun muassa kunnilta, valtion aluehallinnolta, etujärjestöiltä, tutkimus- ja oppilaitoksilta sekä nuorisovaltuustoilta. Ohjelma- ja sen ympäristöselostusluonnos olivat myös yleisön kommentoitavina 4. tammikuuta – 12. helmikuuta.

Kommenteista kipakimmat
liittyivät kunta- ja palvelurakenteisiin. Maakuntaohjelma ottaa liian voimakkaasti kantaa kuntarakenteen uudistamistarpeeseen ja mahdollisiin selvityshankkeiden käynnistämisiin, toteavat Hirvensalmen, Kangasniemen, Mäntyharjun, Pertunmaan, Rantasalmen ja Ristiinan kunnat lausunnoissaan. Kuntarakenteisiin ei tule puuttua ohjelmassa, ne vaativat.

Hyvä kuntarakenne ja sen pohjalle rakentuvat palvelurakenteet ovat perusta sille, että Etelä-Savo voi saavuttaa ohjelman mukaiset palvelutavoitteet, vastasi maakuntahallitus kunnille kokouksessaan 22. maaliskuuta.

”Kunta- ja palvelurakenteiden
toteutuksesta vastaavat ensisijaisesti kunnat. Maakuntaohjelma tukee --- linjauksilla tätä työtä”, hallitus toteaa vastineissaan.

Maakuntajohtaja sai asiasta käydyssä keskustelussa hallitukselta valtuudet nostaa kunta- ja palvelurakenneasiat esille 9. huhtikuuta maakuntaliiton seminaarissa, jossa käsitellään Uusiutuva Etelä-Savo –strategian etenemistä.

Lausuntojen ja maakuntahallituksen
kommenttien perusteella maakuntaliiton virasto täsmentää maakuntaohjelman luonnosta. Ohjelmaan lisätään muun muassa rahoitussuunnitelma ja toimenpiteiden toteuttajien vastuut.

Maakuntaohjelman toinen luonnos ja ohjelman ympäristöselostus tulevat maakuntahallituksen käsittelyyn seuraavan kerran 26. huhtikuuta. Maakuntavaltuusto saa ne hyväksyttävikseen 31. toukokuuta.

Maakuntaliitto valmistelee maakuntaohjelmaa vuosille 2011 – 2014. Ohjelma toteuttaa keväällä 2009 hyväksyttyä Uusiutuva Etelä-Savo -maakuntastrategiaa.
Maakuntaliiton tiedotteet

Tiedotteet 2012


Tiedotteet 2011


Tiedotteet 2010

 

Media
Tuoreimmat uutiset kertoo maakunnan media.
Muita tiedotteita
27.01.2012
Yhteistyöryhmä kokoontuu 2. helmikuuta Mikkelissä
26.01.2012
Maakunnan muuttotappio hidastuu. Mikkelin väkiluku kasvoi vuonna 2011.
24.01.2012
Etelä-Savon toive: Presidentiltä tukea Venäjä-yhteyksiin
23.01.2012
Maakuntahallitus: Vaalit ratkaistiin pääkaupunkiseudulla ja sosiaalisessa mediassa
20.01.2012
Uuteen markkinointihankkeeseen viitisenkymmentä hakijaa
17.01.2012
Maakuntahallitus kokoontuu 23. tammikuuta Mikkelissä
16.01.2012
Kuntauudistuksen aluetilaisuus Etelä-Savossa 14. maaliskuuta
16.01.2012
Millainen on tulevaisuuden Etelä-Savo?
13.01.2012
Seminaari ilmastonmuutoksesta ja energiantuotannosta
09.01.2012
Mervi Simoska liiton hallinto- ja kehittämisjohtajaksi
Qred Solutions - Vipuvoimaa EU:lta - Euroopan Unioni
Qred Solutions