Suoraan sisältöön

Järjestöneuvottelukunta YhES - Yhdistykset Etelä-Savossa

Logo YhES - Yhdistykset Etelä-Savossa

Järjestöneuvottelukunta YhES - Yhdistykset Etelä-Savossa haluaa tuoda yhdistysten äänen ja näkökulman esille maakunnassa. Sitä varten järjestöneuvottelukunta tekee yhteistyötä eri alojen järjestöjen ja yhdistysten kanssa. Järjestöneuvottelukunta edustaa eteläsavolaisia yhdistyksiä 18 eri järjestöalan ja kuntien edustajan kautta. Tältä sivulta löydät tietoa järjestöneuvottelukunnasta, yhteystiedot, toimintasäännön sekä kokousten pöytäkirjat.

YhES järjestöneuvottelukunnan tehtävät

  • ylläpitää aktiivista ja vaikuttavaa vuoropuhelua maakunnassa järjestöjen aseman vahvistamiseksi 
  • vaikuttaa siihen, että kunnat ja järjestöt sekä maakunta toimivat yhteistyössä hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseksi 
  • edistää kansalaisten, yhdistysten ja järjestöjen osallisuus- ja osallistumismahdollisuuksien toteutumista
  • vaikuttaa siihen, että järjestöillä on halutessaan mahdollisuus tuottaa hyvinvointipalveluja
  • antaa lausuntoja ja suosituksia järjestöyhteistyön edistämiseksi sekä tekee aloitteita
  • tuottaa ja välittää tietoa 

YhES-järjestöneuvottelukunnan yhteystiedot 

Lataa tästä järjestöneuvottelukunnan yhteystiedot (pdf)

Puheenjohtaja Kalle Husso kalle.husso@esli.fi puh. 044 3410075
Varapuheenjohtaja Sirpa Kolistaja sirpa.kolistaja@kolomonen.fi puh. 0500 691574

Kylät, kaupunginosat, kotiseutu
Vara
Kylät, kaupunginosat, kotiseutu
Anne Käyhkö, Järvi-Suomen kylät ry. kayhkoa@gmail.com puh. 040 5156326
Vara: Kimmo Käärmelahti, Savonlinnan kaupunkikeskustan asukasyhdistys ry. kimmotus@saunalahti.fi puh. 040 0801838
Työllisyyttä edistävät toimijat
Vara
Työllisyyttä edistävät toimijat
Heikki Pyrhönen, Mikkelin työttömät ry/TK:n Etelä-Savon alue. heikki.pyrhonen@gmail.com puh. 044 7220501
Vara: Carita Röpelinen, Savonlinnan toimintakeskus ry. carita.ropelinen@toimarisln.fi puh. 044 3098241
Luonto ja ympäristö
Vara
Luonto ja ympäristö
Noora Ruuth, Savo-Kymen Vesaiset noora.ruuth@gmail.com puh. 040 7585180
Vara: Eveliina Naumanen, Haukivuoren Martat. eveliina.naumanen@hotmail.com puh. 044 7498348
Luovat alat (taide, kulttuuri)
Vara
Luovat alat (taide, kulttuuri)
Kaisla Pirkkalainen, Teatteri Fennica. kaisla.pirkkalainen@ltf.fi puh. 040 5271751
Vara: Tanja Mäkipää, Teatteri Henkireikä ry. tanja.makipaa@gmail.com puh. 040 7643236
Urheilu ja liikunta
Vara
Urheilu ja liikunta
Kalle Husso, Etelä-Savon Liikunta ry. kalle.husso@esliikunta.fi puh. 044 3410075
Vara: Petri Tikkanen, Voimistelu-ja urheiluseura Ristiiinan urheilijat ry, Himalanpohjan kylät ry. tikkanen.p@gmail.com puh. 040 7057138
Potilasjärjestöt, omaishoito
Vara
Potilasjärjestöt, omaishoito
Niina Turunen, Saimaan syöpäyhdistys ry. sähköposti: niina.turunen@sasy.fi puh. 040 7674049
Vara: Maarit Väisänen, Mikkelin seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry. maarit.vaisanen@msol.fi puh. 044 3084860
Ihmisoikeus- ja kansalaisjärjestöt, monikulttuurisuus
Vara
Ihmisoikeus- ja kansalaisjärjestöt, monikulttuurisuus
Tuisku Jähi, Monikulttuurityö Mimosa ry. tuisku.jahi@mimosa.fi puh. 050 3394932
Vara: Tapio Keskinen, Linnalan Setlementti ry. tapio.keskinen@linnala.fi puh. 044 0511822
Mielenterveys, päihde, riippuvuus, kriisityö
Vara
Mielenterveys, päihde, riippuvuus, kriisityö
Pertti Kumpulainen, Pieksämäen Mielenterveysseura. pertsa.kumpulainen@gmail.com puh. 040 8314301
Vara: Harri Jukkala, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry. harri.jukkala@ehyt.fi puh. 040 0274823
Lapsi ja perhe, väkivaltatyö
Vara
Lapsi ja perhe, väkivaltatyö
Iris Damsten, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Järvi-Suomen piiri ry. iris.damsten@mll.fi puh. 050 4058620.
Vara: Sirkku Mehtola, Viola-vakivallasta vapaaksi ry. sirkku.mehtola@violary.fi puh. 044 5290088
Eläkeläistoimijat
Vara
Eläkeläistoimijat
Pekka Huovila, Kansallinen senioriliitto - Savonlinnan kansalliset seniorit ry, pekka.huovila2@gmail.com, p.0400 156 849
-
Nuorisojärjestöt
Vara
Nuorisojärjestöt
Virve Väisänen, Mäntyharjun 4H-yhdistys ry. 4H@mantyharju.fi puh. 040 8467387
Vara: Sami Luntta, Järvi-Suomen lukiolaiset ry. luntta.sami@gmail.com, p.040 163 7251
Vammaisjärjestöt
Vara
Vammaisjärjestöt
Vara: Pirkko Luntta, Mikkelin seudun Allergia-ja Astmayhdistys ry. pirkko.luntta@pp.inet.fi puh. 040 8224675
Yrittäjäjärjestöt
Vara
Yrittäjäjärjestöt
Vesa Kallio, MTK-Etelä-Savo ry, Etelä-Savon yrittäjät, Etelä-Savon kauppakamari. vesa.kallio@mtk.fi puh. 040 5271039
Vara: Teppo Leinonen, Etelä-Savon kauppakamari teppo.leinonen@chamber.fi puh. 0447700592
Valmius ja varautuminen
Vara
Valmius ja varautuminen
Kari Jääskeläinen, Suomen Sopimuspalokuntien Liitto ry/Etelä-Savon sopimuspalokuntien alueneuvottelukunta. kari.jaaskelainen@sspl.fi puh. 050 5464045
Vara: Piritta Keränen, Suomen Punainen Risti Kaakkois-Suomen piiri. piritta.keranen@redcross.fi puh. 040 5825277
Harrastejärjestöt
Vara
Harrastejärjestöt
Tapani Varjus, Mikkelin Setlementti. tapani.varjus@netti.fi puh. 040 5103210
Vara: Mervi Lintunen, Pieksämäkeläiset ry ja Paltasen kyläyhdistys. mervi.lintunen@pieksamaenkylat.fi
Sote- ja muut yhteistyöjärjestöt Mikkelin seutu
Vara
Sote- ja muut yhteistyöjärjestöt Mikkelin seutu
Kauko Väisänen, Etelä-Savon hyvinvointijärjestöjen tuki ry, Estery. vaisanen.kauko@gmail.com puh. 040 0780764
Vara: Merja Ikonen, Mikkelin seudun Allergia- ja Astmayhdistys ry, Estery merja.h.ikonen@gmail.com puh. 050 5052729
Sote- ja muut yhteistyöjärjestöt Pieksämäen seutu
Vara
Sote- ja muut yhteistyöjärjestöt Pieksämäen seutu
Jarna Räsänen, Paiste ry. jarna.rasanen@pp.inet.fi puh. 040 8674534
Vara: Heidi Kesänen, Pieksämäen Muistiyhdistys ry/Paiste ry. heidi.kesanen@outlook.com puh. 050 5947868
Sote- ja muut yhteistyöjärjestöt Savonlinnan seutu
Vara
Sote- ja muut yhteistyöjärjestöt Savonlinnan seutu
Sirpa Kolistaja Kolomonen ry. sirpa.kolistaja@kolomonen.fi puh. 0500 691574.
Vara: Jaana Lonka, Savonlinnan seudun mielenterveysseura, Kolomonen ry. jaana.lonka@sosteri.fi puh. 044 4173755
Kuntatoimijat
Vara
Kuntatoimijat
Eeva-Liisa Isosaari, Puumalan kunta. eeva-liisa.isosaari@puumala.fi, puh. 0504712120
Vara: Annakaisa Arilahti, Puumalan kunta. annakaisa.arilahti@puumala.fi, puh. 0408230449

Toimintasääntö

Toimintasääntö 2020

Heräsikö kysymyksiä? Lisätietoja antaa:

Eveliina Pekkanen

Kehittämispäällikkö

044 770 0591

eveliina.pekkanen(at)esavo.fi

Eveliina vastaa maakuntaliitossa hyvinvointiin liittyvistä asioista, osallisuudesta sekä niihin liittyvistä kehittämistehtävistä.

Eveliina vastaa maakuntaliitossa hyvinvointiin liittyvistä asioista, osallisuudesta sekä niihin liittyvistä kehittämistehtävistä.

Emmi-Elina Fjällström

Osallisuuskoordinaattori

040 825 4656

emmi-elina.fjallstrom(at)esavo.fi

Emmi vie eteenpäin Järjestöjen ääni mukaan maakunnan kehittämiseen -hankkeessa 2020 maakunnallisen järjestöneuvottelukunnan toimintaa. Emmi etsii myös E=mc2 – Nuorten osallisuudesta energiaa Etelä-savoon -hankkeessa 2019-2021 nuorten kanssa välineitä yhteiskunnallisten kysymysten tarkasteluun ja vaikuttamiseen.

Emmi vie eteenpäin Järjestöjen ääni mukaan maakunnan kehittämiseen -hankkeessa 2020 maakunnallisen järjestöneuvottelukunnan toimintaa. Emmi etsii myös E=mc2 – Nuorten osallisuudesta energiaa Etelä-savoon -hankkeessa 2019-2021 nuorten kanssa välineitä yhteiskunnallisten kysymysten tarkasteluun ja vaikuttamiseen.