Suoraan sisältöön
Kuvassa Kaapo Pulkkinen ja Antonia Garcia Sato.

Julkaistu 25.08.2026

Harjoittelijoiden kuulumiset viestinnästä ja ilmastotyöstä

Etelä-Savon maakuntaliitossa aloitti kesällä kaksi korkeakouluharjoittelijaa, viestinnän harjoittelija Antonia Garcia Sato ja ilmastoasioiden harjoittelija Kaapo Pulkkinen.

Antonia ja Kaapo kertovat omin sanoin harjoittelukokemuksistaan.

Kurkistus viestinnän harjoittelijan arkeen

Olen Antonia Garcia Sato, ja toimin Etelä-Savon maakuntaliiton hallintoyksikössä viestinnän harjoittelijana kesäkuusta syyskuun puoliväliin saakka. Opiskelen kolmatta vuotta viestinnän johtamista Jyväskylän kauppakorkeakoulussa.

Viestinnän harjoittelijana olen päässyt työskentelemään monipuolisten työtehtävien parissa, joista ensisijaisiin tehtäviini on kuulunut päivittäisviestintä maakuntaliiton some- ja digitaalisiin kanaviin sekä viestinnän visuaalisten aineistojen työstäminen. Lisäksi olen toteuttanut tapahtumaviestintää, mikä on avannut minulle mahdollisuuksia osallistua mielenkiintoisiin maakuntaliiton järjestämiin tapahtumiin, kuten maakuntavaltuuston kokoukseen ja Päämajasymposiumiin (kurkkaa esavo.fi/paamajasymposium).
Itsenäisinä projekteina olen työstänyt raporttia liiton verkkosivujen strategisesta kehittämisestä ja viraston viestintästrategian uudistamisesta.

Eräänä antoisana työtehtävänä mainitsen haastattelusarjojen kuvaamisen, joissa haastattelin maakunnan päättäjiä Etelä-Savoa koskevista ajankohtaisista kysymyksistä. Harjoitteluni alussa osallistuin myös Kehu naapuria -kampanjan toteuttamiseen, jossa nostettiin esille maakunnan vahvuuksia (kurkkaa kehunaapuria.fi). Ennen harjoitteluni päättymistä tulen vielä osallistumaan Euroopan kielten päivän kampanjaan, jossa haastatellaan monikielisiä mikkeliläisiä kielitaidon merkityksestä.

Harjoitteluni monipuolinen työnkuva on antanut minulle kattavan käsityksen sekä maakuntaliiton toiminnasta että viestinnän merkityksestä. Päivittäis- ja tapahtumaviestinnän toteuttaminen on antanut minulle tilaisuuksia tavata uusia ihmisiä, jotka tekevät päivittäin työtä Etelä-Savon kehittämiseksi. Viestinnän tärkeys on korostunut monissa eri toiminnoissa, ja on ollut motivoivaa nähdä, miten viestintäpäällikkö Heidi Miettinen pitää kokonaisuuden hallinnassa.

Harjoittelussa on ollut mahtavaa kuulua maakuntaliiton työtiimiin, joka lämpimästi toivotti meidät harjoittelijat osaksi työyhteisöä. Liitossa työskentelee asiantuntevia ja sydämellisiä ihmisiä, joiden seurassa on voinut turvallisesti siirtyä ensimmäisiin oman alan työtehtäviin. Erityiskiitos vielä harjoittelun ohjaajalleni ja todelliselle viestinnän osaajalle, Heidi Miettiselle, jonka ohjauksessa olen saanut tukea kaikkeen askarruttavaan. Lisäksi maakuntajohtaja Heini Utunen on inspiroinut harjoitteluni suorittamista idearikkaudellaan ja päämäärätietoisuudellaan. Koen, että tämän harjoittelun antimilla on hyvä jatkaa eteenpäin ammatillisen kasvun polulla.

Päämajasymposium uutiskirjeeseen
Tapahtumaviestintää Päämajasymposiumin turvallisuuspoliittisessa puheenjohtajapaneelissa 7.8.2026.


Ilmastoriskit näkyviksi paikkatiedon avulla

Olen Kaapo Pulkkinen, ja työskentelen korkeakouluharjoittelijana Etelä-Savon maakuntaliiton kehittämisyksikössä ilmastoasioiden parissa kolmen kuukauden ajan. Olen suorittanut kandidaatintutkinnon Itä-Suomen yliopistossa pääaineena maantiede, ja nyt opinnoissani on jäljellä viimeinen vuosi geoinformatiikan maisteriopintoja Aalto-yliopistossa.

Harjoittelussani tärkeimpänä työtehtävänäni on ilmastoriskianalyysin tekeminen Etelä-Savon alueelle, jonka myötä työskentelen etenkin paikkatiedon ja ilmastoaiheiden parissa. Analyysissä tarkastelen Etelä-Savolle merkittäviä ilmastoilmiöitä ja niiden aiheuttamia riskejä eri sektoreille vuoteen 2050 ulottuvalla aikajänteellä. Paikkatiedolla tarkoitetaan kaikkea tietoa, johon on yhdistettynä jonkinlainen sijaintitieto. Siten sen avulla voidaan tarkastella, missä jokin ilmiö tapahtuu ja mihin tai keihin se vaikuttaa. Ilmastoriskejä on siis erityisen tarkoituksenmukaista tarkastella paikkatiedon ja paikkatietojärjestelmien (GIS, Geographic Information System) avulla, sillä riskit ovat usein paikallisia.

Paikkatiedon käsittelyn, analysoinnin ja visualisoinnin lisäksi ilmastoriskianalyysiin on sisältynyt paljon muita työtehtäviä. Erityisen kiinnostavaa on ollut haastatella eri sidosryhmien edustajia ilmastoriskeihin liittyen. Monet haastateltavat mainitsivat odottavansa innolla työni tulosten näkemistä, mikä on motivoinut minua entisestään. Myös tiedonhaku ja aiheeseen liittyvään tutkimuskirjallisuuteen tutustuminen ovat olleet tärkeässä roolissa työssäni. Muiden työtehtävien ohessa kirjoitan raporttia työvaiheista ja niiden tuloksista, mikä toimii myös harjoittelun lopputuotoksena. Kokonaisuudessaan on ollut mieluista päästä työskentelemään yhden aiheen parissa miltei koko harjoittelun ajan.

Työtehtävieni luonteen myötä harjoitteluni on ollut itsenäinen ja samalla vaatinut jonkin verran oma-aloitteisuutta. Aiemmat opintoni ovat valmistaneet minut hyvin tällaiseen työhön, ja olen huomannut maakuntaliiton olevan erityisen mielenkiintoinen työpaikka maantieteilijälle.
Onnekseni en ole liiton ainoa paikkatiedon parissa työskentelevä, ja olenkin saanut apua aina tarvittaessa muilta aluesuunnittelutiimin työntekijöiltä viereisistä huoneista tai Teamsin välityksellä. Erityiskiitokset kuuluvat harjoitteluni ohjaajalle, ympäristöasiantuntija Eira Rosbergille, joka on auttanut työni alkuun, osallistanut työelämässä relevantteihin elementteihin ja sparraillut työni toteutuksessa.

Kaapo Pulkkinen.
Kaapo Pulkkinen keskittyi harjoittelussaan erityisesti maakunnan ilmastoriskianalyysin laadintaan.

”Kiitos koko Etelä-Savon maakuntaliiton työyhteisölle tästä mahtavasta työkokemuksesta!” – Antonia ja Kaapo