
Julkaistu 26.09.2025
Etelä-Savo ennakoi!
Sitran keväällä julkaistun Tulevaisuusbarometrin tulosten mukaan Etelä-Savossa näkemykset asuinalueen tulevaisuudesta ovat maan synkimmät. Juuri siksi tarvitaan tekoja paremman ja toiveikkaamman tulevaisuuden eteen. Valtakunnallinen Finnsight -foorumi kokosi innokkaita tulevaisuuden rakentajia ”kisakatsomoon” Etelä-Savon maakuntaliittoon.
Tulevaisuusbarometrin (Sitra, 2025) mukaan kansalaisten tulevaisuudennäkymät Suomen maakunnissa ovat huolestuttavasti heikentyneet viime vuosien aikana. Valtakunnallinen Finnsight-foorumi "Mitä Seuraavaksi, Suomi?" kokosikin 25.9. tuhansia suomalaisia pohtimaan vastausta kysymykseen. Myös Etelä-Savossa järjestettiin työpaja maakunnan tulevaisuuden näkymistä.
Tulevaisuustyön tuoksinassa havaittiin, että maakunnan ennakointityö on nykyisellään varsin vireää ja monipuolista.

Etelä-Savon maakuntaohjelmaa vuosille 2026-2029 on valmisteltu kuluvan vuoden aikana, ja selvitetty siihen liittyen ulkoisen toimintaympäristön muutoksia. Erilaisia tulevaisuusmenetelmiä on käytetty alueen organisaatioissa, kuten Delfoi-tutkimus Rantasalmen kunnan strategiatyössä ja Tulevaisuusvuoropuhelu Etelä-Savon ELO-johtoryhmän työssä.
Vetovoimaa sote-alalle osaamisen ennakoinnilla ja kehittämisellä -hanke (toteuttajina Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu XAMK, Etelä-Savon ammattiopisto Esedu, Ammattiopisto Samiedu ja hyvinvointialue Eloisa) tarkastelee sote-alan tulevaisuuden osaamistarpeita. Etelä-Savon yrittäjien Tulevaisuusvoima –hanke parantaa maakunnan yritysten tulevaisuus- ja innovaatiokyvykkyyttä.
Ylimaakunnallisessa Kaakko Act -hankkeessa (toteuttajina Etelä-Savosta XAMK ja Samiedu) vahvistetaan Kaakkois-Suomen elinvoimaisuutta ja työmarkkinoiden toimivuutta. ELY-keskusten (Etelä-Savo, Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala, Kainuu ja Pohjois-Pohjanmaa) Ennakointi AI -hankkeessa kehitetään tekoälypohjaisia ratkaisuja ennakointitiedon koostamisen tueksi ja työvoima- ja osaamistarpeiden tunnistamiseksi. Mikkelin kehitysyhtiö Miksein toteuttamassa Jakamistalouden kehittäminen Etelä-Savossa -hankkeessa taas luodaan vaihtoehtoisia skenaarioita maakunnan kierto- ja jakamistaloudelle.
Tulevaisuustietoja, -taitoja ja -osaamista voi myös kehittää niin yksilö- kuin organisaatiotasolla, ja mahdollisuudet siihen paranevat, kun XAMKissa käynnistyy vuonna 2026 haku Tulevaisuustyön ja ennakoinnin YAMK-koulutukseen.
Mitä seuraavaksi, Etelä-Savo? Tervetuloa mukaan ennakoimaan yhdessä maakunnan tulevaisuutta!
Lisätietoa maakunnan ennakointityöstä, -tapahtumista, -prosesseista ja alueellisesta toimintamallista löytyy verkkosivultamme esavoennakoi.fi
Yhteystiedot:
Hanna Kautiainen, asiantuntija (ennakointi, maakuntastrategia ja -ohjelma)
hanna.kautiainen@esavo.fi, p. 044 770 0519