Suoraan sisältöön
Eduskunnan ympäristövaliokunta teki kaksipäiväisen vierailun Etelä-Savoon 1.-2.9.

Julkaistu 02.09.2025

Eduskunnan ympäristövaliokunta vieraili Etelä-Savossa

Eduskunnan ympäristövaliokunta teki kaksipäiväisen vierailun Etelä-Savoon 1.-2.9.

Valiokunnan ohjelmassa oli tutustumista alueen ympäristöön, tutkimukseen ja kestävään kehitykseen liittyviin kohteisiin.
Vierailu sisälsi asiantuntijaesittelyjä, seminaarin ja retkiä luonto- ja maastokohteisiin sekä kaivosalueen ympäristövaikutusten tarkastelua.

Vierailulle osallistuivat valiokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko (vihr.) sekä valiokunnan Marko Asell (sd.), Noora Fagerström (kok.), Petri Huru (ps.), Vesa Kallio (kesk.), Mai Kivelä (vas.), Hanna Kosonen (kesk.), Jorma Piisinen (ps.), Merja Rasinkangas (ps.), Tere Sammallahti (kok.) ja Sara Seppänen (ps.).
Etelä-Savon maakuntaliitosta mukana olivat maakuntajohtaja Heini Utunen ja ympäristöasiantuntija Eira Rosberg.

Valiokunta tutustui Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu Xamkin puu- ja hybridilaboratorioon ja Luonnonvarakeskuksen Savonlinnan tutkimusyksikköön sekä osallistui retkelle Linnansaaren kansallispuistoon luonnonsuojelun erityisasiantuntijoiden johdolla.

Tutuksi valiokunnalle tuli myös ympäristöhaasteiden käsittely Enonkosken Laukunkankaalla. Osallistujat vierailivat vanhalla nikkelikaivosalueella, jossa Outokumpu Oy esitteli alueen korjaavia toimenpiteitä yhdessä paikallisten viranomaisten kanssa. 

Ympäristövaliokunta pääsi tutustumaan vesienhoitoon ja uusiutuvan energian ratkaisuihin. Metsäkeskus Lustossa LUT-yliopisto esitteli uusiutuvan energian ajankohtaisia asioita, ohjelmassa oli myös seminaari kirkasvetisten järvien tulevaisuudesta ja vesienhoidon yhteistyöstä. Vierailu päättyi tutustumiseen Kerimäen Lautalahden valuma-alueen ratkaisuihin.

Kuva: Ympäristövaliokunta tutustui Xamkin ja Luken tutkimusympäristöihin Savonlinnassa. (Kuvaaja: Marja Ekroos)

Lisätietoja:

Maakuntajohtaja Heini Utunen
P. 040 503 0515